O hejcie na Pol’and’Rock Festival

Newsy
środa, 10 lipca 2019 975 Wyświetleń 0 Komentarzy
O hejcie na Pol’and’Rock Festival

Mowa nienawiści to motyw przewodni debaty, do udziału w której Jerzy Owsiak i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapraszają publiczność Pol’and’Rock Festival. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.

Fundacja WOŚP przed kilkoma miesiącami rozpoczęła akcję „Hejt mi nie gra”, mającą wyrażać sprzeciw wobec coraz powszechniejszej w naszym życiu mowy nienawiści. Pod koniec marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się debata „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję” (przeczytaj relację), w czasie której o hejcie, ale przede wszystkim o sposobach przeciwdziałania temu zjawisku, rozmawiali przedstawiciele środowisk eksperckich. Wśród panelistów, poza Jerzym Owsiakiem i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, znaleźli się: socjolog kultury i politolog Rafał Pankowski, dyrektorka Zespołu do spraw Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Anna Błaszczak-Banasiak oraz działaczka społeczna ze Stowarzyszenia Projekt Polska Joanna Grabarczyk.

Ta debata oraz zainteresowanie akcją „Hejt mi nie gra” doprowadziły do zorganizowania kolejnego spotkania poświęconego hejtowi, tym razem na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

– Od kilku miesięcy Fundacja WOŚP prowadzi akcję „Hejt mi nie gra”, o której można przeczytać na stronach wosp.org.pl. Zaprosiliśmy do niej mnóstwo ludzi, którzy zrobili sobie zdjęcia z naszym hashtagiem #hejtminiegra i opublikowali je w swoich mediach społecznościowych. Czy to wystarczy, aby dać radę mowie nienawiści? Czy to spowoduje, że tego rodzaju zachowania przestaną być obecne w przestrzeni publicznej? Oczywiście, że nie! Twardo stąpam po ziemi, także twardo znoszę hejt, który jest kierowany w moją stronę. Ale każda z tych fotografii to wiara, że jedna osoba, kolejna, i jeszcze kolejna, nie będzie się hejtem posługiwała – mówi Jurek Owsiak. – Na nasz pierwszy Festiwal przyjechało około 30 000 ludzi. Mimo że był hejtowany od samego początku, dzisiaj tworzymy wielkie festiwalowe miasto, podziwiane za klimat i bezpieczeństwo. A to dlatego, że każdego roku mieliśmy obok siebie coraz więcej przyjaciół tej idei. Tak samo dziś – szukamy przyjaciół idei „Hejt mi nie gra”! Nie jesteśmy policją, urzędem, nie ścigamy, a nawet nie piętnujemy. Po prostu zachęcamy, aby tego nie robić. Wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich spróbujemy się wgryźć w ten temat. Ja emocjonalnie, rzecznik instytucjonalnie. Plus Wy, Szanowna Publiczności. Mam nadzieję, że będzie to kolejny krok w kierunku szukania wyjścia i budowania przestrzeni dla nieużywania mowy nienawiści.

Debata odbędzie się 1 sierpnia o godz. 11:30 w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych, a poprowadzi ją Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu, zdobywca Grand Press 2018 w kategorii „News”, nominowany do Grand Press i Mediatorów za tekst o mobbingu w Szlachetnej Paczce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *