4. EDYCJA ARTEKINO FESTIVAL: BEZPŁATNY PRZEGLĄD FILMÓW KINA EUROPEJSKIEGO

Bez kategorii
poniedziałek, 18 listopada 2019 254 Wyświetleń 0 Komentarzy
4. EDYCJA ARTEKINO FESTIVAL: BEZPŁATNY PRZEGLĄD FILMÓW KINA EUROPEJSKIEGO

1 grudnia rusza bezpłatny, cyfrowy festiwal kina europejskiego w ramach 4. już edycji ArteKino Festival. Na stronie www.artekinofestival.com będzie można obejrzeć w polskiej wersji językowej osiem filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich twórców. Filmy dostępne będą do 31 grudnia.

ArteKino Festival powstał w 2016 roku z inicjatywy ARTE TV – publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego, którego celem jest promowanie kultury i wspólnych europejskich wartości.

Filmy z 4. edycji ArteKino Festival zostaną udostępnione w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych. W Polsce będzie można obejrzeć 8 filmów, wśród których siedem to debiuty reżyserskie. Opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając niezwykłą różnorodność Europy – zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Twórcy filmów są świadkami i aktywnymi uczestnikami swoich czasów. Ich filmy to hołd dla dialogu, spotkań i mieszania się społeczeństw ponad granicami. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii.

Nowe technologie umożliwiają promocję filmów wśród coraz szerszego grona Europejczyków, szczególnie tych, którzy nie mają łatwego dostępu do kultury lub czują się z niej wykluczeni. Chcemy docierać do naszych widzów tam, gdzie są oni obecni – w Internecie. Pragniemy stworzyć więź pomiędzy filmami, ich twórcami a publicznością, odkrywającą nowe, ciekawe spojrzenie na współczesne problemy. ArteKino Festival odzwierciedla ambicje telewizji ARTE – by rozpowszechniać i promować bogactwo europejskiego kina autorskiego – mówi Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.

Festiwal powstał przy wsparciu programu Kreatywna Europa i prywatnych mecenasów.

Co miesiąc, niezależnie od dorocznego przeglądu, w ramach „ArteKino Selection”, proponowany jest bezpłatnie jeden film lub cykl filmowy dostępny na trzech platformach: artekinofestival.com, arte.tv i kanale YouTube ARTE Cinema.

Do końca listopada na https://www.artekinofestival.com/ można obejrzeć fabularny debiut reżyserki polskiego pochodzenia, Julii Kowalski pt. „Znam kogoś, kto cię szuka”, z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Film miał premierę na Festiwalu w Cannes (selekcja ACID), otrzymał nagrodę Prix Sopadin w kategorii „Najlepszy scenariusz”, wyróżnienie specjalne na Film Festival Cottbus (2015) oraz Nagrodę Jury Licealistów w Konkursie Francuskich Debiutów Fabularnych na Europejskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Premier Plans” w Angers (2016). Ponadto, był prezentowany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, Festiwalu Filmowym w Gdyni, w Łodzi i na Festiwalu Nowe Horyzonty. Uzyskał 2 nominacje: na Festiwalu Młodzi i Film w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (2016) i na Tofifest w konkursie From Poland. Konkurs Polski (2015).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *